Znalec vín > Hesla od V > Viognier

Viognier

Viognier je bílá moštová odrůda révy vinné, její původ sahá do starověku. Jako místo původu je nejčastěji uváděná Dalmácie v Chorvatsku odkud byla pravděpodobně přenesena Římany do údolí Rhôny v dnešní Francii, kde se pěstuje dodnes. Odrůda není zapsaná ve Státní odrůdové knize. V České republice je výměra Viognieru pod rozeznávací schopností vinohradnických statistik (není uváděna samostatně ve výstupech UKZUZ). V Česku má v portfoliu Viognier např. Vinařství Sedlecká vína, Znovín, Lahofer, Víno Hort aj.. V nedávné minulosti byl Viognier ve Francii velmi rozšířenou a obyčejnou odrůdou, po kalamitě mšičkou révokazem již nebyla odrůda úplně obnovena a kolem roku 1965 byla před úplných vymizením, kdy zůstalo ve vinicích pouze několik tisíc keřů (cca 12 ha). Postupně, po r. 1965, začala odrůda znovu získávat na popularitě a v současné době je výměra Viognieru v AOC Condrieu (Cotes du Rhône) cca 300 ha.

Zajímavostí může být v r. 2004 provedená profilace DNA Viognieru na Kalifornské univerzitě v Davisu, která prokázala blízké příbuzenství s modrou odrůdou Nebbiolo, rozšířenou v Piemontu.

Hrozen je středně velký, kuželový, hustý. Bobule středně velká kulatá v plné zralosti má zlatou barvu. Slupka je tuhá, odolná, dužnina řídká s jemným muškátovým aroma. I přes tuhou slupku je odrůda náchylná k houbovým plísním, které mnohdy zničí celou úrodu. Výnosy jsou nižší a nepravidelné. Do plné zralosti potřebuje dlouhou vegetační dobu, na Moravě dosahuje v posledních letech (2005 – 2016) dobré zralosti.

Charakter vína Viognier je podobný Chardonnay, na rozdíl od ní ale má více aromatických látek, které obsahují tóny broskví, hrušek, fialek a minerální tóny.

Kvalita vína je závislá na zralosti hroznu, při nižší zralosti není dosaženo plného rozsahu vůní a chutí, při přezrálosti je víno „mastné“ (olejnaté) a postrádá buket.

Doporučená zkratka: Vi

Zdroj: en.wikipedie.

Obr Viognier: z winedharma.com

Viognier


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.